Funkcjonalna ścieżka w ogrodzie

Budowa piaskownicy
Budowa piaskownicy
14 sierpnia 2019
Chodnik z obrzeżami czy bez?
Chodnik z obrzeżami czy bez?
28 sierpnia 2019
Funkcjonalna ścieżka w ogrodzie

Funkcjonalna ścieżka w ogrodzie

Ścieżka ogrodowa może pełnić różne funkcje. Może prowadzić od furtki aż do domu, ale również może być używana jako estetyczne wykończenie ogrodu.

Jak przygotować funkcjonalną ścieżkę ogrodowa? Zapraszamy do sprawdzenia!

Ścieżka jest głównym ciągiem komunikacyjnym dla pieszych w ogrodzie. Zazwyczaj wykonana jest z bruku, ale może być także wysypana kruszywami. Nie jest zazwyczaj zbyt szeroka, aby mogły korzystać z niej jedna lub dwie osoby. Prowadzi do najważniejszych miejsc w ogrodzie. Zapobiega przy tym nadmiernemu wydeptywaniu trawy. Oczywiście, może również pełnić rolę dekoracji przestrzeni.

Jeśli również jesteś na etapie realizacji ogrodu przy nowo powstałym domu albo chcesz zmienić aranżację przestrzeni zielonej dookoła budynku, sprawdź razem z nami, jak przygotować perfekcyjną ścieżkę ogrodową!

Wytyczenie ścieżki ogrodowej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ścieżka ogrodowa najczęściej łączy ze sobą najważniejsze elementy aranżacji ogrodu. Dokąd może prowadzić ścieżka w ogrodzie?

Ścieżka ogrodowa może prowadzić do:

  • furtki
  • wejścia do budynku
  • tarasu
  • altany
  • budynku gospodarczego
  • basenu
  • oczka wodnego
  • rabat kwietnych
  • ogródków skalnych
  • ogródków z uprawami warzyw
  • sadu owocowego

Wobec tego ścieżkę ogrodowa można kierować do wielu różnych miejsc w zależności od wielkości oraz kształtu ogrodu, a także znajdujących się w nim części, budynków.

Przy projektowaniu ścieżki ogrodowej warto zatem przygotować na kartce planowany przebieg takich ciągów komunikacyjnych, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami.

Wymiary ścieżki ogrodowej

Zaleca się, aby szerokość ścieżki ogrodowej wynosiła co najmniej 60 cm. Taka szerokość zapewnia swobodne poruszanie się jednej osoby.

Oczywiście, można także zaprojektować ścieżki szersze, które będą mogły być używane przez dwie osoby idące obok siebie. Takie ścieżki najczęściej wykonuje się do miejsc najczęściej użytkowanych, na przykład na tarasy.

Gdy ogród jest mniejszy lub też chodzi o doprowadzenie ścieżki do miejsc, które używane są dość rzadko, można też wykonać ścieżkę węższą.

Styl ścieżki ogrodowej

Ścieżka znajdująca się w ogrodzie może posiadać różnorodny wygląd. Można dostosować ją zatem do aranżacji przestrzeni oraz do architektury domu.

O stylu ścieżki ogrodowej decydują przede wszystkim jej przebieg, a także materiały, które zostały zastosowane do jej wykonania.

Tradycyjne ścieżki ogrodowe

Do ogrodów o bardziej romantycznym, rustykalnym, naturalnym wyglądzie najczęściej stosuje się ścieżki wijące, które mogą tworzyć miękkie łuki na zakrętach, a także mogą zmieniać swoje szerokości.

Do wykonania takich ścieżek warto wybrać rustykalne kostki brukowe, granitowe, a także nawierzchnie żwirowe. Zastosować można także alternatywne propozycje, na przykład plastry drewna, klinkier, duże kamienie naturalne.

Nowoczesne ścieżki ogrodowe

Z kolei do ogrodów o bardziej nowoczesnym wyglądzie najczęściej projektuje się ścieżki proste, które są bardziej geometryczne, minimalistyczne. Zamiast łuków stosuje się najczęściej kąty proste. Ścieżki te posiadają stałą szerokość.

Ścieżki nowoczesne najczęściej układa się z płyt chodnikowych, kostek betonowych i granitowych, ale również zastosować można kruszywa.

Z czego wykonać ścieżkę ogrodową?

Do wykonania ścieżki ogrodowej można zatem zastosować różnego rodzaju materiały, które dobiera się w zależności od oczekiwanego efektu wizualnego.

Warto jednak pamiętać o tym, że ścieżka ogrodowa powinna być nie tylko atrakcyjna, ale również trwała, wytrzymała, aby mogła prezentować się dobrze przez długi czas, bez konieczności szybkiego przeprowadzania remontów.

Materiały najczęściej stosowane na ścieżki ogrodowe:

  • kostki brukowe – betonowe, granitowe
  • płyty chodnikowe betonowe
  • kruszywa – żwiry i grubsze kruszywa łamane

Czym dokładnie wyróżniają się powyższe rodzaje materiałów na ścieżki ogrodowe? Jakie są ich główne zalety i wady?

Kostki brukowe

To zdecydowanie najbardziej popularny materiał stosowany na wykonanie ścieżki ogrodowej.

W sprzedaży dostępne są kostki brukowe w wielu wariantach do wyboru, w tym między innymi jako kostki betonowe, granitowe. Mogą posiadać różne kształty oraz wielkości. Sprzedawane są także w kilku wariantach kolorystycznych do wyboru – jako szare, beżowe, czerwonawe.

Płyty chodnikowe

Druga propozycja to płyty chodnikowe. Takie nawierzchnie są obecnie także bardzo popularne. Płyty chodnikowe oferowane są w różnych kształtach i rozmiarach do wyboru, więc można dostosować je łatwo o aranżacji ogrodu.

Najprostsze płyty chodnikowe posiadają kształt kwadratowy, ale w sprzedaży dostępne są też płyty o kształcie prostokątnym, płyty heksagonalne. Do ich produkcji najczęściej stosuje się beton, ale w sprzedaży znajdziemy też płyty kamienne, na przykład granitowe.

Kruszywa

Warto także wskazać, że ścieżki można wykonać z kruszywa. W tym celu najczęściej wykorzystuje się kruszywa żwirowe albo kamienie łamane, na przykład bazaltowe, dolomitowe. Ważne jest wykonanie obrzeża ścieżki, aby zapobiegać rozsypywaniu się kruszyw.

Zatem funkcjonalną i piękną ścieżkę ogrodową można wykonać z wielu różnych materiałów. Wybierz ten pasujący idealnie do Twojego ogrodu!