Budowa piaskownicy

Jaki piasek do piaskownicy dla dziecka
Jaki piasek do piaskownicy dla dziecka?
1 sierpnia 2019
Funkcjonalna ścieżka w ogrodzie
Funkcjonalna ścieżka w ogrodzie
21 sierpnia 2019
Budowa piaskownicy

Budowa piaskownicy

Chcesz, aby w Twoim ogrodzie zagościła piaskownica?

Sprawdź, w jaki sposób można wykonać ją samodzielnie!

Piaskownica to doskonałe miejsce do zabawy dla malucha. Aby dobrze spełniła swoją rolę, powinna być solidnie wykonana. Można także przygotować ją samodzielnie. To również świetne wyzwanie dla majsterkowiczów.

Jak zatem można przygotować piaskownicę we własnym zakresie? To nie takie skomplikowane! Podpowiadamy, co należy kupić, a także jak, krok po kroku, przygotować takie miejsce do zabawy dla swojej pociechy.

Materiały potrzebne do budowy piaskownicy

Najczęściej piaskownice wykonuje się z drewna. To uniwersalny materiał, który zapewnia właściwą trwałość i wytrzymałość. Jest on także ekologiczny, dlatego też nie powoduje zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Aby przygotować piaskownicę z drewna, konieczne będzie zakupienie właściwych desek drewnianych, a także dobranie innego typu akcesoriów.

Materiały na budowę drewnianej piaskownicy:

  • deski strugane, impregnowane o długości 1800 mm, a także szerokości 142 mm i grubości 16 mm – liczba desek powinna być dopasowana do oczekiwanej wielkości piaskownicy
  • kantówki drewniane na 4 pionowe wsporniki o długości 2400 mm oraz wymiarach 65 x 65 mm
  • geowłóknina – spowalniająca ukorzenianie roślin
  • piasek do piaskownicy – odpowiedniej jakości
  • dodatkowe materiały zabezpieczające drewno – lakiery do drewna

Dodatkowo, do wykonania piaskownicy drewnianej niezbędne będą także odpowiednie narzędzia.

Do wykonania piaskownicy potrzebne będą poniższe narzędzia:

  • śrubokręt
  • wiertarka
  • piła
  • szpadel

Gdzie umieścić piaskownicę?

Zanim zaczniemy budować piaskownicę, konieczne jest wybranie dla niej właściwego miejsca. Jakie będzie najlepsze?

Piaskownica powinna być umieszczona w miejscu wolnym od silnego nasłonecznienia. Także nie powinno się jej ustawiać na podłożu zawilgoconym, stale zacienionym. Najlepiej, aby znajdowała się tam, gdzie w ciągu dnia pojawia się zarówno słońce, jak i cień.

Warto pamiętać o tym, aby dookoła piaskownicy zostawić wolne miejsce. Dzieci często bawią się także wokół piaskownicy, dlatego też najlepiej pozostawić przy niej przestrzeń.

Piaskownica nie musi być wpuszczana w ziemię. Także można ustawić ją na odpowiedniej powierzchni. Najlepiej, aby była to nawierzchnia utwardzona, na przykład betonowa albo z płyt.

Wymiary piaskownicy

Piaskownicę z drewna można wykonać o różnych wymiarach. Wymiary te najlepiej dostosować indywidualnie do potrzeb małych użytkowników, a także do miejsca, w którym piaskownica ma być zlokalizowana.

Wymiary piaskownicy dobiera się indywidualnie. W zależności od wymiarów dobiera się także odpowiednią liczbę desek drewnianych.

Prace ziemne przy wykonaniu piaskownicy

Kolejny etap to wykonanie odpowiednich prac ziemnych. Wykonujemy je wtedy, gdy piaskownica jest umieszczana bezpośrednio na gruncie, a nie na utwardzonej nawierzchni.

Rozpoczynamy od wyznaczenia wymiarów piaskownicy z wykorzystaniem palików oraz sznurka albo drutu. Wykop powinien posiadać głębokość około 20 cm.

Założenie geowłókniny – maty spowalniającej ukorzenienie

Następnie w miejscu, w którym ma znaleźć się piaskownica, powinno się zastosować geowłókninę, czyli specjalną matę, która spowalnia ukorzenienie. Jednocześnie może ona przepuszczać wodę deszczową, dlatego też w piaskownicy nie będzie osadzała się wilgoć.

Gdy przygotowujemy piaskownicę przeznaczoną do umieszczenia na utwardzonej nawierzchni albo chcemy położyć ją na gruncie, zaleta się także zastosowanie agrowłóknina. Można ją wówczas przymocować do konstrukcji piaskownicy.

Budowa konstrukcji piaskownicy

Potem przystępujemy do budowy piaskownicy. W tym celu przycinamy do odpowiednich wymiarów deski tworzące jej ścianki.

Wsporniki umieszczamy w ziemi na odpowiedniej głębokości, a następnie przymocowujemy do nich deski. W tym celu najlepiej zastosować wkręty.

Piaskownicę można wykończyć także deskami ułożonymi poziomo, docinając je na bokach pod kątem 45 stopni. Takie deski mogą wtedy służyć jako ławeczka.

Dodatkowa pokrywa do piaskownicy

Piaskownicę można także przykryć pokrywą. Zabezpieczy ona piasek przed zanieczyszczeniem przez zwierzęta, spadające liście, nadmierne zawilgocenie przez wodę.

Aby przygotować pokrywę do piaskownicy, należy stworzyć płaską nawierzchnię z ułożonych równolegle desek z odstępami około 1 cm, a następnie zabezpieczyć je na bokach dwoma prostopadłymi deskami.

Dodatkowe zabezpieczenie drewna piaskownicy

Piaskownicę można także dodatkowo zabezpieczyć z użyciem lakieru ochronnego. Zabezpieczy on deski przed czynnikami zewnętrznymi i wydłuży ich żywotność.

Wypełnienie piaskownicy piaskiem

Ostatni etap prac to wypełnienie piaskownicy piaskiem. Najlepiej wybrać wtedy specjalny piasek do piaskownic – można kupić go w marketach, ale także w składach kruszyw. To piasek miękki, płukany. Może posiadać także atesty higieniczne.

Gdy piaskownica będzie miała wymiary 1,5 metra na 1,5 metra, konieczne będzie około 10-12 worków 20-25 kg z piaskiem. Rekomendowana frakcja to 0-1 mm

Budowa piaskownicy nie jest zatem skomplikowana. Taką konstrukcję można przygotować także samodzielnie!