Jaki piasek do piaskownicy dla dziecka?

Budowa piaskownicy
Budowa piaskownicy
14 sierpnia 2019

Jaki piasek do piaskownicy dla dziecka?

Jaki piasek do piaskownicy dla dziecka

Jaki piasek do piaskownicy dla dziecka

Piasek do piaskownicy powinien spełniać odpowiednie wymogi. Jak wybrać odpowiedni piasek do piaskownicy dla swojej pociechy?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Piaskownica to doskonała rozrywka dla malucha. Sypki piasek idealnie nadaje się do wielu zabaw – kopania dołów, budowania zamków czy stawiania babek. Zabawa w piaskownicy jest rozwijająca – przyczynia się do zwiększenia umiejętności motorycznych, ale także wspomaga kreatywność.

Piaskownica przy domu, ale również na placu zabaw powinna być wypełniona odpowiednim rodzajem piasku. O czym warto pamiętać przy doborze właściwego piasku?

Piasek – podstawa w piaskownicy

Piasek jest rodzajem bardzo drobnej skały osadowej, która zaliczana jest do kategorii kruszyw. Piasek jest kruszywem naturalnym, którego postać jest efektem naturalnych procesów erozji skał.

Piasek jest obecnie pozyskiwany na dwa sposoby, czyli:

  • piasek rzeczny – z rzek, a także innych zbiorników wodnych, jest to piasek bardziej miękki, ponieważ w trakcie formowania jego ziarenka uderzają, przesuwają się po sobie, dlatego są gładsze
  • piasek kopalniany – to piasek pozyskiwany z piaskowni – kopalni piasku, jest on pozostałością po lodowcach naniesioną na różne tereny, występuje on niemalże w całej Polsce, w porównaniu do piasku rzecznego jest bardziej kanciasty, więc nie jest tak miękki w dotyku

Piaski posiadają uziarnienie, czyli frakcję do 2 mm. Ziarenka piasku mogą zatem posiadać różne wielkości.

Jak widać, piasek piaskowi nierówny, dlatego też wtedy, gdy wybieramy odpowiedni piasek do piaskownicy, należy zwrócić uwagę na jego parametry. Co najlepiej sprawdzi się do zabawy?

Jaki piasek do piaskownicy będzie najlepszy?

Dobry piasek do piaskownicy powinien charakteryzować się niskim uziarnieniem. Najlepiej, aby jego frakcja mieściła się w przedziale 0-1 mm.

Taki piasek posiada odpowiednio małe ziarenka, co jednocześnie wpływa na jego miękkość, delikatność, a także właściwą lepkość, dlatego też będzie można łatwo przygotowywać z niego różne piaskowe budowle.

Do piaskownic najczęściej wybierane są piaski jasne, które są także bardzo estetyczne. Oczywiście, można wybrać także zwykły piasek żółty.

Do piaskownicy warto wybrać także piasek płukany. Oznacza to, że jest on pozbawiony zanieczyszczeń, na przykład pozostałości glin lub innego rodzaju składników. Takie piaski poddawane są kilkukrotnemu procesowi płukania, a także dodatkowemu suszeniu, aby posiadały odpowiednie właściwości.

Zatem do piaskownicy dla dziecka najlepiej wybrać piasek rzeczny, płukany, drobny. Może być to także piasek biały. Najlepiej poszukiwać właściwego produktu pod hasłem „piasek do piaskownicy”.

Piasek także z atestem

W sprzedaży można znaleźć piaski przeznaczone do piaskownic, którym nadano odpowiedni atest. Piasek atestowany, na przykład z atestem PZH, czyli Państwowego Zakładu Higieny, nie zawiera żadnych groźnych dla zdrowia składników.

Warto jednak pamiętać o tym, że piasek do piaskownic, zgodnie z wymogami przepisów, nie musi posiadać żadnych specjalnych certyfikatów oraz atestów.

Ile piasku kupić do piaskownicy?

To często pojawiające się pytanie. Ile zatem piasku potrzeba do wypełnienia piaskownicy?

Ilość piasku zależna jest przede wszystkim od wielkości piaskownicy. Gdy piaskownica będzie posiadała wymiary 1,5 metra na 1,5 metra, wtedy najczęściej do jej wypełnienia konieczne jest zakupienie od 10 do 12 worków piasku mających 20-25 kg.

Oczywiście, piasek można zawsze dokupić wtedy, gdy okaże się, że jest go za mało. Także zakupienie za dużej ilości piasku nie powinno być problemem. Nadmiar można zostawić, a następnie zastosować go podczas wymiany na nowy.

Ważna systematyczna wymiana piasku na nowy

Aby piasek był bezpieczny, zaleca się, aby systematycznie wymieniać go na nowy. Powinno robić się to przynajmniej raz do roku, najlepiej po okresie zimowym, a także wtedy, gdy piasek posiada dużo zanieczyszczeń. W przypadku piaskownic na placach zabaw wymianę powinno się przeprowadzać dwa razy na rok.

Systematyczna wymiana piasku w piaskownicy spowoduje, że będzie on nie tylko czysty i bezpieczny, ale również będzie można lepiej się nim bawić.

Warto zatem pamiętać o tym, że raz umieszczony w piaskownicy piasek nie powinien znajdować się tam na lata – jego wymiana pozwoli na jeszcze lepszą, a przy tym bezpieczniejszą zabawę!

Gdzie można kupić piasek do piaskownicy?

Piasek do piaskownicy można dzisiaj kupić w wielu różnych sklepach oraz w składach kruszyw.

W sklepach zakupimy głównie piasek w workach po 20-25 kg. Piasek ten trzeba będzie przetransportować do domu samodzielnie, ale można również zamówić transport w firmie, która go sprzedaje. W określonych przypadkach będzie to związane z dodatkowymi kosztami.

Wysokiej jakości piasek do piaskownicy także można zakupić w składach kruszyw. Do wyboru mamy tam różne rodzaje piasków luzem, w tym także uszlachetniane piaski płukane, które bardzo dobrze mogą sprawdzić się również do piaskownicy. Składy kruszyw najczęściej zapewniają swoim klientom usługi transportu wprost w wyznaczone miejsce bez ponoszenia dodatkowych kosztów.