Jak prawidłowo ułożyć kostkę przed domem?

Jaka grubość podbudowy pod kostkę?
Jaka grubość podbudowy pod kostkę?
28 października 2019
Jak wygląda budowa jezdni?
Jak wygląda budowa jezdni?
7 listopada 2019
Jak prawidłowo ułożyć kostkę przed domem?

Jak prawidłowo ułożyć kostkę przed domem?

Kostka brukowa to popularny sposób na stylowo wyglądający podjazd, ścieżkę czy taras. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na samodzielnie ułożenie takiej nawierzchni.

O czym warto wtedy pamiętać?

Dzisiaj w sprzedaży znaleźć można różne rodzaje kostek brukowych. Szeroka gama wzorów, przystępne ceny, a także łatwe układanie powodują, że obecnie jest to tak popularny sposób na estetyczne nawierzchnie wokół domu.

Aby kostka nie tylko zdobiła, ale także była trwała na lata, konieczne jest również odpowiednie jej ułożenie. Można powierzyć takie zlecenie zewnętrznej firmie, ale można także wykonać te prace we własnym zakresie. Podpowiadamy, na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę!

Nawierzchnia z kostki brukowej – warstwy

Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej składa się z kilku różnych warstw. Taka warstwowa budowa powoduje, że nawierzchnia ta jest wytrzymała i trwała.

Schemat konstrukcji ścieżki, podjazdu z kostki brukowej od nawierzchni:

  • kostka brukowa – o odpowiedniej grubości
  • podsypka wyrównująca z piasku, drobnego żwiru albo grysu o grubości 3-5 cm
  • podbudowa z mieszanki żwirowo-piaskowej, kruszywa łamanego o grubości 15-45 cm
  • warstwa odsączająca o grubości 10 cm – opcjonalnie
  • wzmocnione podłoże, grunt

Dobór odpowiedniej kostki brukowej

Sklepy oferujące kostki brukowe mogą zaproponować swoim klientom różne rodzaje materiałów tego typu. Gdy chodzi o parametry techniczne kostek, najważniejszym z nich jest ich grubość, która ma powiązanie z jej przeznaczeniem.

Grubości kostki brukowej:

  • 4 cm – kostki przeznaczone do wykonywania nieobciążonych chodników lub opasek dekoracyjnych
  • 6 cm – kostki do nawierzchni o małym obciążeniu ruchu – samochody do 3,5 tony
  • 8 cm – kostka do intensywnie użytkowanych nawierzchni ulic, parkingów
  • 10 cm – kostka wytrzymująca największe obciążenie, w tym ruch pojazdów ciężarowych, autobusów

W przypadku układania kostek na terenie posesji prywatnej najczęściej wybierane są kostki o grubości 4 cm na ścieżki, chodniki, a na podjazdy polecane są kostki o grubości 6 cm.

Gdy kostka została już zakupiona, wówczas można przystąpić do wykonania nawierzchni. Jak zrobić to krok po kroku?

1. Wytyczenie obszaru do wybrukowania

Na samym początku konieczne jest wytyczenie miejsca, które ma zostać wybrukowane. Można zrobić to poprzez zastosowanie palików oraz cienkich drutów.

Gdy przy chodniku czy podjeździe mają znaleźć się krawężniki, wówczas także konieczne jest właściwe wytyczenie ich przebiegu.

2. Prace ziemne

Drugi etap prac przy samodzielnym kładzeniu nawierzchni z kostki brukowej to przeprowadzenie prac ziemnych.

Prace ziemne polegają na wybraniu ziemi z miejsc, w których ma być umieszczona kostka brukowa. W przypadku chodników będzie to około 15-20 cm, natomiast wtedy, gdy nawierzchnia ma być bardziej obciążona, konieczne może być wykonanie głębszego wykopu – nawet do 35-50 cm.

3. Ułożenie krawężników

Jeśli kostce brukowej mają towarzyszyć krawężniki, wówczas wykonujemy je na tym etapie.

4. Przygotowanie podłoża pod kostkę

Właściwa podbudowa pod kostkę brukową jest bardzo ważna, ponieważ to ona będzie decydowała o odporności całej nawierzchni na uszkodzenia.

Po usunięciu ziemi na odpowiedniej głębokości, najlepiej rozdrobnić posiadany grunt i wymieszać go z wodą oraz z cementem. Można zastosować także piasek zmieszany z cementem. Proporcje to jeden worek cementu na około 5 metrów kwadratowych nawierzchni.

Następnie zaleca się także wykonanie warstwy z kruszywa, na przykład z kruszywa łamanego czy gruboziarnistej pospółki – mieszaniny żwiru i piasku.

Bezpośrednio pod warstwą kostki brukowej umieszcza się warstwę z piasku lub z mieszanki piaskowo-żwirowej lub grysu o frakcji 0-5 mm.

Każdą warstwę powinno się zagęścić z użyciem zagęszczarki mechanicznej, co pozwala na zwiększenie jego wytrzymałości. Ostatnią warstwę pod kostką brukową powinno się także wyrównać. W tym celu można zastosować deskę, którą przeciąga się po nawierzchni, aby zniwelować wszelkiego rodzaju nierówności.

Należy pamiętać o tym, że podłoże pod kostkę brukową powinno być o około 1 cm wyższe niż planowana wysokość ułożenia kostki. Nadmiar ten zostanie zniwelowany po osadzeniu kostki.

5. Układanie kostki brukowej

Gdy podłoże zostanie już właściwie przygotowane, wówczas można rozpocząć układanie kostki brukowej zgodnie z wybranym przez siebie wzorem.

Należy pamiętać o tym, że kostka brukowa powinna być dociśnięta do podłoża, aby dobrze się na nim osadzić. W tym celu można wykorzystać młotek gumowy. Dla wyrównania powierzchni można zastosować także deskę. Bardziej profesjonalnym, a przy tym też wygodniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie wibratora powierzchniowego z gumową nakładką.

Na koniec na powierzchni powinno się rozsypać warstwę piasku i zamieść je w szczeliny, co dodatkowo stabilizuje kostki. Resztę pozostałego piasku należy wymieść. Nawierzchnia jest gotowa!

Podsumowując, samodzielne układanie kostki brukowej nie jest skomplikowaną czynnością. Co prawda jest ona czasochłonna i może być męcząca, jednak wtedy, gdy mamy czas oraz chęci, samodzielne przygotowanie nawierzchni może być najlepszym rozwiązaniem.