Jak wykonać obrzeże – opaskę wokół chodnika?

Chodnik z obrzeżami czy bez?
Chodnik z obrzeżami czy bez?
28 sierpnia 2019
Odwodnienie działki i domu. Jak to zrobić i czego użyć?
Odwodnienie działki i domu. Jak to zrobić i czego użyć?
7 września 2019

Jak wykonać obrzeże – opaskę wokół chodnika?

Jak wykonać obrzeże – opaskę wokół chodnika?

Jak wykonać obrzeże – opaskę wokół chodnika?

Chodnik warto odpowiednio wykończyć, aby był estetyczny i trwały. W tym celu stosuje się specjalne obrzeża chodnikowe, które nazywane są także opaskami.

Jak można wykonać tego typu wykończenie?

Niezależnie od tego, czy mówimy o chodniku znajdującym się na posesji prywatnej, czy też p chodniku przy ulicy albo w parku, kluczowe dla jego wytrzymałości jest właściwe wykonanie całej inwestycji.

Przy realizacji chodników należy pamiętać nie tylko o tym, aby odpowiednio wykonać podbudowę, która stanowi bazę dla nawierzchni chodnika. Również bardzo istotne jest właściwe wykończenie brzegów nawierzchni.

Obrzeże – opaska przy chodniku

Obrzeże chodnikowe, inaczej opaska chodnikowa to rodzaj elementu wykończeniowego montowanego przy brzegach chodnika, a także innych nawierzchni brukowanych, na przykład podjazdach, ścieżkach.

Opaska ta pełni kilka funkcji, dlatego też przy realizacji prac brukarskich warto wziąć ją pod uwagę, aby przygotowana nawierzchnia spełniła wszystkie swoje funkcje.

Zalety stosowania opasek – obrzeży chodnikowych:

  • zapobieganie rozchodzeniu się płytek na boki
  • przeciwdziałanie zapadaniu się płytek w grunt
  • zmniejszone ryzyko pojawiania się kolein
  • estetyczne wykończenie całego chodnika
  • usprawnienie odwodnienia terenu
  • wyznaczenie ramy chodnika

Jak widać, obrzeża – opaski przy chodnikach, a także innych nawierzchniach posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Gwarantują one większą trwałość całej konstrukcji, dlatego też są rekomendowane do zastosowania przy każdym typie nawierzchni brukarskiej.

Czy chodnik musi posiadać obrzeże – opaskę?

Bardzo często można spotkać się z pytaniem, czy rzeczywiście każdy chodnik musi być wyposażony w obrzeże – opaskę, która wyznacz jego granicę. Czy jest to konieczne?

Generalnie, jeśli wykonujemy ścieżkę w ogrodzie, po której nie będą poruszały się samochody czy też inne ciężkie pojazdy, wówczas wykonanie obrzeża nie jest potrzebne. Wówczas wystarczy tylko odpowiednia podbudowa pod nawierzchnię. W ten sposób można także zmniejszyć koszty inwestycji.

Warto jednak zaznaczyć, że wtedy, gdy chodnik ma znajdować się w miejscu, w którym pojawia się większy nacisk przez pojazdy, a także wtedy, gdy celem jest jego wieloletnia trwałość, warto zainwestować w obrzeża chodnikowe.

Obrzeża chodnikowe są także obowiązkowo stosowane przy chodnikach w przestrzeniach publicznych, które narażone są na bardziej intensywny ruch.

Obrzeża chodnikowe – szeroka gama materiałów do wyboru

Producenci kostek brukowych, w tym kostek betonowych, a także bruków z kamienia, na przykład granitu, mogą zaoferować swoim klientom szeroką gamę gotowych obrzeży chodnikowych.

Obrzeża dostarczane są w różnych rozmiarach do wyboru, w tym między innymi jako podłużne obrzeża, a także jako palisady krawężnikowe, które posiadają pionową konstrukcję. Palisady najlepiej nadają się tam, gdzie planowane jest przygotowanie zaokrąglonych kształtów chodników, a także nadają się do rustykalnych aranżacji.

Gotowe obrzeża, inaczej krawężniki, można dostosować indywidualnie do konkretnej aranżacji, w tym także pod kątem ich kolorystyki. W rezultacie nie zaburzają one wyglądu nawierzchni, a wręcz mogą one stanowić jej atrakcyjne wykończenie.

Betonowe obrzeża chodnikowe można kupić w kilku wariantach kolorystycznych:

  • jasnoszare
  • ciemnoszare – grafitowe
  • czerwone
  • beżowe

W związku z tym inwestor może dopasować właściwy rodzaj betonowego obrzeża w zależności od wybranych przez siebie kostek.

W sprzedaży dostępne są także obrzeża wykonane z kamieni, na przykład granitów. Mogą być one całkowicie gładkie – polerowane, ale dostępne są także obrzeża posiadające nieregularne kształty, które pozwalają na stworzenie nawierzchni w stylu rustykalnym.

Wylana forma z betonu – zamiast opaski chodnikowej

Obrzeże nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, aby wykończyć chodnik. Alternatywna propozycja to wykonanie wylewanej formy z betonu, która umieszczana jest pod ziemią.

Wylewana forma z betonu umieszczana jest przy obrzeżu i znajduje się ona pod ziemią. Przygotowywana jest na etapie wykonania podbudowy. Dzięki niej nie trzeba stosować obrzeża – krawężnika, co w niektórych przypadkach może poprawić estetykę całej nawierzchni.

Wylewana forma z betonu jest rekomendowana przede wszystkim wtedy, gdy chodnik ma być przeznaczony jedynie do ruchu pieszego, czyli nie będą znajdowały się na nim większe obciążenia, na przykład z ruchu samochodów. Wówczas może on zapewnić także właściwe utrzymanie całej nawierzchni w ryzach.

Prawidłowo wykonana wylewka z betonu zamiast opaski chodnikowej może także zapewnić wymaganą trwałość również w okresie zimowym. Istnieje jednak ryzyko, że w trakcie zimy może dojść do uszkodzenia takiej podbudowy, co może prowadzić również do pojawienia się nieestetycznych zapadlin, wybrzuszeń.

Obrzeża z tworzywa sztucznych

W sprzedaży znajdują się również obrzeż są wykonane z tworzyw sztucznych. Są one stosowane najczęściej na terenach prywatnych, przy chodnikach. Dostępne są w wariantach prostych i łukach. Nie są rekomendowane przy podjazdach, ponieważ mogą pękać.

Podsumowując, jako wykończenie chodnika, a także podjazdu najlepiej zastosować odpowiednie opaski, inaczej obrzeża czy krawężniki chodnikowe. Szeroka gama takich materiałów pozwala na ich indywidualny dobór do miejsca inwestycji, a tym samym ułatwia realizację całej inwestycji i wydłuża jej trwałość!