Budowa podjazdu do domu z kostki – jak się za to zabrać?

Błędy przy budowie podjazdu, ścieżek i chodników
Błędy przy budowie podjazdu, ścieżek i chodników
1 października 2019
Jakie warstwy pod kostkę na ścieżkę rowerową?
Jakie warstwy pod kostkę na ścieżkę rowerową?
14 października 2019

Budowa podjazdu do domu z kostki – jak się za to zabrać?

Budowa podjazdu do domu z kostki – jak się za to zabrać?

Budowa podjazdu do domu z kostki – jak się za to zabrać?

Podjazd z kostki brukowej można dzisiaj zobaczyć na wielu posesjach. Jak zabrać się za jego wykonanie? Sprawdź to z nami!

Sprawdź to z nami!

Kostka brukowa to materiał cieszący się dzisiaj dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Umożliwia wykonanie atrakcyjnych wizualnie, wytrzymałych i trwałych, a przy tym funkcjonalnych nawierzchni w wielu miejscach. Do dyspozycji jest również szeroka gama różnych materiałów – niedroga kostka brukowa betonowa czy też droższy od niej, ale też bardziej efektowny bruk z granitu.

Aby podjazd do domu z kostki brukowej mógł spełnić swoje zadanie, konieczne jest wykonanie go zgodnie z sztuką. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Budowa nawierzchni z kostki brukowej

Nawierzchnia z kostki brukowej realizowana jest warstwowo. Ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniej kostki, ale także przygotowanie podbudowy, która stanowi jej bazę.

W sklepach można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych typów kostek brukowych. Do przygotowania nawierzchni w celu ruchu kołowego, konieczne jest wybranie kostki grubszej. Specjaliści wskazują, że minimalna grubość kostki powinna wynosić wtedy 6 cm. Można też wybrać kostkę grubszą – 8 cm. Jest ona polecana na te podjazdy, po których będą poruszały się samochody o masie przekraczającej 3,5 tony.

Schemat budowy nawierzchni z kostki brukowej na podjazd:

  • kostka brukowa – o grubości minimum 6 cm
  • podsypka wyrównująca z piasku, drobnego żwiru albo grysu o grubości 3-5 cm
  • podbudowa z mieszanki żwirowo-piaskowej, kruszywa łamanego o grubości około 20-30 cm
  • warstwa odsączająca o grubości 10 cm – opcjonalnie
  • wzmocnione podłoże, grunt

Dodatkowo, jako warstwę spodnią zastosować można geowłókninę, niemniej jednak nie jest to niezbędne.

Kostki brukowe potrafią stworzyć bardzo trwałe nawierzchnie, w tym także pod ruch kołowy. Należy jednak pamiętać o tym, że kluczowe jest prawidłowe wykonanie całej inwestycji, w tym w szczególności jej podbudowy. Nie są to prace skomplikowane, ale wtedy, gdy będą niestaranne, wówczas ich skutkiem mogą być problemy z użytkowaniem podjazdu.

Układanie nawierzchni z kostki brukowej na podjazd – krok po kroku

Prace związane z układaniem nawierzchni na podjazd powinny przebiegać etapowo. Poniżej prezentujemy, jak dokładnie wykonać je krok po kroku.

1. Wytyczenie pojazdu

Pierwszym krokiem będzie wytyczenie miejsca, które ma zostać wybrukowane. W tym celu należy zaznaczyć przebieg pojazdu oraz ścieżek, które mają do niego prowadzić.

Należy także zaplanować spady w celu efektywnego odprowadzania deszczówki. Powinny one prowadzić od budynku w miejsca, w które deszczówka może swobodnie odpływać.

2. Usunięcie humusu – ziemi

Gdy teren prac został już wytyczony, następuje kolejny etap, czyli prace ziemne. Konieczne jest usunięcie humusu – ziemi znajdującej się na terenie podjazdu i ścieżek.

Humus należy usunąć w głąb ziemi na około 30-45 cm w zależności od wybranej grubości pozostałych warstw.

3. Ułożenie geowłókniny

Gdy chcemy zastosować geowłókninę, układamy ją na dnie przygotowanego wykopu.

Geowłóknina to rodzaj włókniny, której głównym zadaniem jest odgrodzenie od siebie warstwy podbudowy od gruntu. Dzięki temu podbudowa może być trwalsza. Można wtedy zapobiec wtedy wymywaniu podłoża, rozrostowi roślin.

4. Przygotowanie warstwy odsączającej

Warstwa odsączająca jest polecana do wykonania wtedy, gdy podjazd ma być wykonany na glebie o bardzo słabej przepuszczalności.

Do przygotowania warstwy tego typu stosuje się kruszywa, które pozwalają na efektywny transport wody.

5. Osadzenie krawężników

Jeśli przy podjeździe mają znaleźć się krawężniki, należy ułożyć je na tym etapie prac.

6. Wysypanie warstwy kruszywa na podbudowę

Właściwą podbudowę wykonuje się z mieszanki żwirowo-piaskowej lub kruszywa łamanego o grubości około 20-30 cm. Najczęściej do tego celu stosowane są tłucznie, które pozwalają na stworzenie stabilnej podstawy pod nawierzchnię z kostki betonowej.

Po wysypaniu warstwy kruszywa należy poddać je procesowi zagęszczania. Do tego celu najlepiej zastosować specjalną zagęszczarkę, która dobrze utwardzi warstwę. Zagęszczarki można wypożyczyć w wielu firmach oferujących sprzęt budowlany.

7. Przygotowanie podsypki pod kostkę brukową

Bezpośrednio pod kostką brukową powinna znaleźć się warstwa podsypki. Podsypkę wykonuje się najczęściej z piasku albo też z drobnego żwiru lub grysu. Podsypka powinna mieć grubość 3-5 cm. Przy podjazdach lepiej zdecydować się na podsypkę mająca 4-5 cm.

Przy wykonywaniu podsypki należy pamiętać o tym, żeby kostka po ułożeniu jej na warstwie wystawała na około 1 cm ponad nawierzchnię. Różnica ta zostanie potem zniwelowana.

8. Układanie kostki brukowej

Na tak przygotowanej podbudowie rozpoczyna się układanie kostki brukowej. Podsypkę należy wygładzić, a następnie układać na niej kostkę, tworząc oczekiwany wzór.

Kostkę następnie ubija się, na przykład z wykorzystaniem gumowego młotka. Zastosować można również urządzenia do wibracji. Należy kontrolować równy poziom nawierzchni, na przykład z użyciem poziomicy, deski.

9. Wysypanie nawierzchni piaskiem

Na sam koniec nawierzchnię z kostki wysypuje się piaskiem, który należy zamieść w szczeliny. Nawierzchnia jest gotowa!