Odwodnienie działki i domu. Jak to zrobić i czego użyć?
7 września 2019Jakie kruszywo pod kostkę?
21 września 2019Jaki żwir do drenażu?
Drenaż jest bardzo ważnym elementem wielu konstrukcji, w tym także domów jednorodzinnych. Aby go wykonać, najczęściej stosuje się odpowiednie kruszywa żwirowe.
Jaki żwir najlepiej nadaje się do przygotowania drenażu?
Gdy w danym miejscu zbiera się nadmiar wody, wówczas może ona powodować uszkodzenie znajdujących się tam konstrukcji. Właśnie dlatego stosuje się odpowiednie odwodnienia, które nazywane są także drenażami.
Drenaż – podstawowe informacje
Drenaż to rodzaj konstrukcji hydrotechnicznej, która ma na celu odpowiednie wykorzystanie zasobów wodnych, w tym także dla skutecznej ochrony przed nadmiernym gromadzeniem się wody.
Najczęściej drenaże stosuje się wtedy, gdy w podłożu albo też w konstrukcji dochodzi do przepływu wód gruntowych albo infiltracyjnych. Drenaż ma wtedy na celu zabezpieczenie materiałów konkretnej konstrukcji przed filtracją, czyli przed opływaniem wodą i wymywaniem cząsteczek gruntów, materiałów.
Zalety stosowania drenaży:
- właściwe odprowadzanie wody
- zapobieganie zalewaniu piwnic
- ochrona przed zawilgoceniem fundamentów
- zmniejszenie wymywania gruntów, materiałów
- zwiększenie trwałości konstrukcji
Kiedy należy wykonać drenaż?
Drenaże powszechnie stosuje się w różnych dziedzinach budownictwa, w tym również w budownictwie jednorodzinnym. Najczęściej są on wykonywane przy budynkach podpiwniczonych. Mowa wtedy o tak zwanej opasce drenażowej czy drenażu opaskowym, który przebiega dookoła budynku.
W przypadku budynków bez piwnic drenaż nie jest niezbędny. Drenażu nie trzeba będzie przeprowadzać także wtedy, gdy budynek osadzony jest na gruntach przepuszczalnych, z dużą ilością piasków i żwirów, a poziom wód gruntowych jest niski.
Dodatkowo, drenaż może zostać zastosowany przy budowie nawierzchni, na przykład z kostek brukowych. Wówczas ma on na celu odpowiednie odprowadzanie wody, a tym samym może zapobiegać uszkodzeniu nawierzchni.
Jak widać, drenaż posiada szerokie zastosowanie. Jest on niezbędny po to, aby zachować długą trwałość budynku, a także innego rodzaju konstrukcji.
Jak wykonuje się drenaż?
Do przygotowania drenażu najczęściej wykorzystuje się odpowiednie kruszywa, które posiadają właściwości drenujące – odsączające.
Dodatkowo, stosowane są także odpowiednie produkty przeznaczone do drenażu – rury drenarskie, odpływy, studzienki, które pozwalają na skuteczne transportowanie i odprowadzanie nadmiaru wód w miejsce oddalone od konstrukcji, gdzie nie będą one stwarzały zagrożenia.
Prawidłowe zaplanowanie drenażu przy fundamentach i ścianach domu, a także w nawierzchniach – podjazdach, przy ścieżkach pozwala na skuteczne pozbywanie się wody, a tym samym eliminuje jej negatywny wpływ na te konstrukcje.
Skupmy się tutaj na żwirach przeznaczonych do drenażu. Aktualnie w sprzedaży znajduje się szeroka gama tych materiałów, dlatego też bardzo często pojawia się pytanie – co wybrać?
Kruszywo naturalne – żwir
Żwir to rodzaj skały okruchowej, osadowej, która posiada wielkość – frakcję powyżej 2 mm średnicy. Pod względem swojej wielkości może dochodzić on nawet do średnicy paru centymetrów.
W branży budowlanej stosuje się żwiry posiadające uziarnienie od 2 mm do 63 mm.
Żwiry to kruszywa naturalne, które powstają na skutek naturalnych procesów erodowania. Wydobywane są z rzek, mórz czy oceanów, a także pozyskiwane są one z kopalni – żwirowisk, gdzie posiadają pochodzenie polodowcowe. Żwir z wód posiada charakterystyczną, bardziej zaokrągloną budowę, natomiast ten ze żwirowisk, czyli żwir kopalny jest bardziej kanciasty.
Naturalnie żwiry występują na terenie niemalże całego kraju. Najmniejsze zasoby tego materiału znajdują się na terenach górzystych. Dużo żwirów niesie ze sobą rzeka Wisła.
Żwir ma zatem bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa. Także wykorzystywany jest on do wykonywania drenaży, w tym do drenaży przy budynkach – do opasek drenażowych, a także do drenaży pod nawierzchnie, na przykład z kostki brukowej, asfaltu – mas bitumicznych.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy żwir będzie nadawał się do wykonania drenażu. Co wybrać?
Dobór żwiru do drenażu
Żwiry dostępne są w różnych frakcjach do wyboru. To główny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału na drenaże.
Żwir do drenażu powinien posiadać frakcję, która będzie większa niż średnica drenu, na przykład rury drenażowej. Wówczas kruszywo nie wpadnie do rury i jej nie zablokuje. W rezultacie drenaż będzie działał prawidłowo.
Najczęściej stosuje się żwiry posiadające frakcję 8-16 mm czy 10-16 mm, ale, w zależności do konstrukcji drenażu, może być konieczne zastosowanie żwirów posiadających większą frakcję.
Także stosuje się technikę drenaży, która polega na ułożeniu największych kamieni, elementów cegieł przy rurach, a potem na stosowaniu coraz to mniejszych frakcji.
Warto także pamiętać o tym, że do wykonania drenażu najlepszy będzie żwir płukany. Jest to żwir poddany procesowi oczyszczenia, dzięki czemu nie zawiera on żadnych pozostałości po glinach czy iłach, które mogłyby spowodować zatkanie drenów.
Podsumowując, jeśli wykonujesz drenaże, pamiętaj o tym, aby wybrać także odpowiedni rodzaj żwiru!