Jakie kruszywo do betonu?

Dlaczego beton powinno się robić zarówno ze żwiru, jak i piasku?
Dlaczego beton powinno się robić zarówno ze żwiru, jak i piasku?
14 grudnia 2019
Czy można wydobywać piasek na własnej działce?
Czy można wydobywać piasek na własnej działce?
28 grudnia 2019
Jakie kruszywo do betonu?

Jakie kruszywo do betonu?

Beton to powszechnie wykorzystywany materiał budowlany, do którego wykonania stosuje się cement, wodę, a także odpowiednie kruszywo, czyli piaski i żwiry.

Jakie kruszywo będzie najlepsze do wykonania betonu? Warto to wiedzieć, ponieważ nie wszystkie piaski i żwiry dobrze nadają się do tego zadania.

Kruszywa są powszechnie stosowane przy realizacji różnych obiektów budowlanych. Są niezbędnym składnikiem betonu i stanowią najczęściej aż do 3/4 jego objętości. W związku z tym dobór właściwego typu betonu pozwala na uzyskanie jego odpowiednich właściwości.

Dobry beton – czyli jaki?

Beton jako składnik odpowiedzialny za przygotowywanie różnych budowli może posiadać różne właściwości.

Najlepiej, aby beton był:

  • trwały
  • odpowiednio twardy
  • posiadał niską nasiąkliwość
  • był mrozoodporny
  • posiadał wysoką wytrzymałość na ściskanie

Żeby uzyskać takie właśnie parametry, konieczne jest dobranie odpowiednich składników tworzących beton. Duże znaczenie posiada cement, ale nie można zapominać o kruszywach, które stanowią ważny element każdego typu betonu. Czym zatem powinno wyróżniać się odpowiednie kruszywo przeznaczone do tego materiału budowlanego?

Kruszywa stosowane do wyrobu betonu

Do wyprodukowania betonu można zastosować różnego rodzaju kruszywa, których właściwości wpływają również na parametry techniczne gotowego produktu.

Najczęściej stosowane są kruszywa żwirowo-piaskowe, czyli piaski oraz żwiry o różnych granulacjach (frakcjach). Poniżej poświęcamy więcej czasu tym kruszywom.

Wykorzystuje się także tak zwane kruszywa łamane, które określane jest potocznie jako tłuczeń. Produkowane są one w specjalnych kruszarkach przez rozdrobnienie większych skał. Wśród kruszyw łamanych najlepiej sprawdzają się te pochodzące ze skał magmowych, na przykład bazaltowe i granitowe. Stosowane są także kruszywa ze skał osadowych, na przykład z wapienia i piaskowca, ale ważne jest, aby posiadały one lepiszcze krzemionkowe.

Jakie kruszywa nie nadają się do betonu?

Do wykonania dobrej jakości betonu nie można stosować żwirów i tłuczni pochodzących ze skał zwietrzałych, piaskowców z domieszką gliny czy iłu.

Należy także pamiętać o tym, że dobrej jakości kruszywo stosowane do produkcji betonu nie powinno być zanieczyszczone. Szczególnym zagrożeniem dla jego jakości są zanieczyszczenia organiczne, na przykład pochodzące z części roślin. Nie należy zatem stosować wtedy ziemi roślinnej, ziemi pozostałej z wykopów pod fundamenty.

Również ważna jest jakość samego cementu. Nie należy wykorzystywać mieszanek cementowo-popiołowych, które zawierają niewielkie fragmenty niespalonego węgla. To także dodatek organiczny, który może zmniejszyć wytrzymałość gotowego betonu.

Piasek do betonu – jaki będzie najlepszy?

Piasek stanowi podstawowy dodatek do betonu. Piasek jest rodzajem skały osadowej, która zawiera drobne ziarna o wielkości do około 2 mm. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry piasek do betonu?

Zaleca się, aby piasek przeznaczony do wyprodukowania betonu posiadał zróżnicowaną frakcję, czyli jego ziarna powinny mieć różne średnice. To pozwala na uzyskanie większej szczelności betonu.

Piaski o bardzo małej średnicy są przeznaczone do wykonania zapraw, na przykład do gładzi czy też tynków cementowo-wapiennych – nie nadają się do betonu.

Używany do produkcji betonu piasek nie powinien być zanieczyszczony, na przykład wspomnianymi już glinami albo iłami, co negatywnie będzie wpływać na jego wytrzymałość, trwałość oraz szczelność.

Nie zaleca się zatem korzystania z piasków wykopywanych z działek. Zawierają one najczęściej cząstki gliny oraz iłów, które mogę nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Najlepiej zatem nie wybierać takich piasków do przyszykowania zaprawy czy też do betonu. Takie kopaliny zastosować można tylko do wypełnienia przestrzeni przy fundamentach.

Do wykonania betonu najlepiej zamówić piasek z dobrej firmy zajmującej się sprzedażą takiego rodzaju kruszyw – wówczas można mieć pewność, że będzie mógł on zapewnić najwyższej jakości beton. Zastosować można piasek rzeczny albo piasek kopalniany.

Dobry piasek do betonu:

  • nie może brudzić rąk
  • powinien posiadać neutralny zapach
  • nie powinien mieć widocznych zanieczyszczeń
  • powinien posiadać różnorodne uziarnienie

Żwir do betonu – jaki będzie najlepszy?

Do przygotowania betonu stosowane są także żwiry. Są to kruszywa posiadające większe ziarna. Najczęściej żwiry kopane są w żwirowniach albo pozyskiwane są z dna rzecznego.

Dobry żwir do betonu powinien posiadać zaokrąglony kształt – nie może być zbyt płaski, inaczej blaszkowaty.

Żwir często sprzedawany jest także jako pospółka – jest on wtedy zmieszany z piaskiem. Frakcje kruszyw są wtedy zróżnicowane. Pospółka także może być używana do betonowania, ale najlepiej, jeśli zawiera ona mniej piasku niż wynika to z receptury.

Najlepiej zatem zamawiać piasek oraz żwir oddzielnie – wtedy będzie można znacznie łatwiej przygotować mieszankę kruszyw do betonu, która będzie zawierała właściwe proporcje tego typu składników.

Podsumowując, dobra jakość kruszyw posiada bardzo duże znaczenie dla przygotowania wysokiej jakości betonu. Warto zadbać o dobór właściwych piasków, żwirów i tłuczni, by beton był wytrzymały i trwały!