Dlaczego beton powinno się robić zarówno ze żwiru, jak i piasku?

Dlaczego piasek tak się różni kolorem, wielkością i przydatnością?
Dlaczego piasek tak się różni kolorem, wielkością i przydatnością?
7 grudnia 2019
Jakie kruszywo do betonu?
Jakie kruszywo do betonu?
21 grudnia 2019

Dlaczego beton powinno się robić zarówno ze żwiru, jak i piasku?

Dlaczego beton powinno się robić zarówno ze żwiru, jak i piasku?

Dlaczego beton powinno się robić zarówno ze żwiru, jak i piasku?

Do produkcji betonu stosuje się cement, wodę, a także odpowiednie kruszywa. Kruszywa wykorzystywane do jego wykonania to zarówno żwir, jak i piasek.

Dlaczego konieczne jest zastosowanie każdego z nich?

Beton jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Wybierany jest on zarówno do wykonania domów jednorodzinnych czy osiedli mieszkaniowych, jak również stosowany jest w budownictwie infrastruktury – na drogi, mosty, wiadukty.

Właściwa jakość betonu pozwala na uzyskanie wytrzymałych, trwałych, odpornych na czynniki zewnętrzne konstrukcji. W tym celu kluczowe jest nie tylko wybranie właściwej jakości cementu, który jest jednym ze składników betonu, ale także kruszywa.

Kruszywa stosowane do produkcji betonu

Przy produkcji betonu konieczne jest zastosowanie odpowiednich kruszyw. Mają one na celu uzyskanie właściwej konsystencji tej substancji i stworzenie stabilnych, wytrzymałych i trwałych konstrukcji czy elementów.

Beton wymaga zastosowania dwóch typów kruszyw:

  • piasku
  • żwiru

Oczywiście, kruszywa te muszą cechować się również odpowiednimi właściwościami, w tym między innymi odpowiednim stopniem czystości oraz właściwą frakcją – granulacją. Gdy kruszywa te nie spełnią konkretnych wymagań, wówczas beton nie będzie posiadał właściwych parametrów technicznych.

Gdy do cementu i wody doda się tylko piasek, w ten sposób można przygotować zaprawę cementową. Nadal można jednak spotkać się z przekonaniem, że beton można wyprodukować tylko na bazie piasku z niewielką ilością kamieni. Jak jest w rzeczywistości?

Piaskobeton – co to jest?

Piaskobeton to rodzaj betonu, do którego stosuje się tylko piasek z niewielkim dodatkiem żwiru. Taki beton był bardzo popularny w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Beton produkowany z niewielką domieszką żwiru i większym udziałem piasku był powszechnie używany przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. Także dzisiaj można spotkać się z piaskobetonowymi fundamentami czy stropami żelbetowymi, które zostały stworzone tylko z piasku i niewielkiego dodatku żwiru. Piasek ten najczęściej pochodził z okolicznego, odkrywkowego złoża.

Mieszanka kruszyw stosowana do piaskobetonu, chociaż zawiera zarówno piasek, jak i niewielką ilość żwiru, nie może być nazywana jednak pospółką, czyli mieszaniną piasku i żwiru.

Czy piaskobeton jest bezpieczny?

Zasadniczo, dobry beton można wykonać jedynie z wykorzystaniem piasku oraz żwiru. Nie oznacza to jednak, że piaskobeton nie mógł pełnić swoich funkcji konstrukcyjnych.

Gdy do piaskobetonu dodano odpowiedniej jakości cement z cementowni, a mieszanka została właściwe zagęszczona i pielęgnowana na etapie zasychania, wówczas stworzony beton mógł rzeczywiście zapewnić właściwą trwałość i wytrzymałość.

Niestety, te piaskobetony, do których dodawano niższej jakości mieszanki cementowe, na przykład cementowo-popiołowe, zaczynały szybko się kruszyć, a tym samym sprawiać zagrożenie dla bezpieczeństwa konstrukcji.

Dlaczego zaczęto stosować piaskobeton? Wynikało to głównie z braków w żwirze. Jego duże ilości stosowano do realizacji budynków wielorodzinnych z „wielkiej płyty”, czyli betonowej technologii wielkopłytowej.

Dzisiaj jednak nie stosuje się już piaskobetonu tak często. To nie tylko kwestia łatwiejszej dostępności żwiru, ale również faktu, że tego typu betony nie są tak trwałe i wytrzymałe.

Brak żwiru w betonie – jakie są konsekwencje?

Dzisiaj, gdy w Polsce nie brakuje żwiru, zazwyczaj nie stosuje się już piaskobetonu. Beton wytwarza się klasyczną metodą, czyli jego receptura zawiera wszystkie wymagane składniki – cement, piasek, żwir oraz wodę, a także, w razie potrzeby, odpowiednie dodatki uszlachetniające.

Nadal jednak można spotkać się z piaskobetonem przy mniejszych pracach budowlanych prowadzonych przez osoby prywatne. Głównym argumentem za jego wykorzystaniem jest cena, ponieważ koszty zakupienia żwiru są wyższe niż piasku.

Warto jednak pamiętać o tym, że przygotowanie piaskobetonu także musi wymagać odpowiedniego spełnienia zasad.

Do wykonania piaskobetonu potrzeba:

  • piasku posiadającego różnorodne uziarnienie – ten o jednolitym uziarnieniu nie nadaje się do wykonania betonu, zatem nie każdy piasek będzie dobrze sprawdzał się do wykonania tej odmiany betonu
  • dodatek drobnego żwiru – żwir ten powinien posiadać frakcję od 2 mm do 4 mm i powinno być go co najmniej 15% w mieszance kruszyw
  • większą ilość cementu – szacuje się, że konieczne jest o około 20-30% więcej cementu niż w przypadku zwykłego betonu ze żwirem – cement ten powinien pochodzić z dobrej cementowni

Przy stosowaniu piaskobetonu należy pamiętać także o tym, że jest on bardziej porowaty, dlatego też ma zwiększoną nasiąkliwość, co przekłada się na jego mniejszą odporność na mróz. W rezultacie jest on także mnij wytrzymały i może szybciej pękać, gdy będzie wystawiony na niekorzystne warunki pogodowe.

Podsumowując, piaskobeton jest gorszym gatunkiem betonu niż beton zwykły, który zawiera odpowiednią ilość żwiru. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na jego przygotowanie, pamiętajmy o dobraniu odpowiednich kruszyw i wysokiej jakości cementu, aby przygotowany beton mógł być trwały i wytrzymały.