Jak nie popełnić błędu przy układaniu kostki?

Jakie kruszywo pod kostkę?
Jakie kruszywo pod kostkę?
21 września 2019
Błędy przy budowie podjazdu, ścieżek i chodników
Błędy przy budowie podjazdu, ścieżek i chodników
1 października 2019
Jak nie popełnić błędu przy układaniu kostki?

Jak nie popełnić błędu przy układaniu kostki?

Kostka granitowa lub betonowa to świetny wybór na podjazd, chodnik czy dekoracyjną opaskę wokół domu.

Jaki nie popełnić błędu przy jej układaniu?

Wielu inwestorów decyduje się na samodzielne wykonanie nawierzchni z kostki brukowej. To niedrogi sposób na estetyczne wykończenie terenu. Jeśli także chcesz przeprowadzić prace samodzielnie, sprawdź razem z nami, na jakie błędy należy wtedy uważać!

Zaplanuj swoją inwestycję

Wprawdzie może się wydawać, że inwestycja polegająca na wykonaniu nawierzchni z kostki brukowej nie jest skomplikowana, to jednak warto wskazać, że także w tym przypadku pomocny będzie jej projekt.

Projekt nawierzchni z kostki brukowej można przygotować samodzielnie, na przykład na kartce albo z wykorzystaniem programów komputerowych. Dlaczego to takie ważne?

Zalety wykonania projektu nawierzchni z kostki brukowej:

  • możliwość dokładnego wyliczenia ilości potrzebnych materiałów
  • przetestowanie i wytyczenie najlepszego rozkładu nawierzchni
  • przygotowanie skomplikowanych wzorów z kostki brukowej
  • ominięcie instalacji przebiegających w pobliżu – gdy nie jest to możliwe, zalecane jest dodatkowe wzmocnienie przebiegających tam nawierzchni
  • brak niepotrzebnych kosztów, na przykład związanych z zakupem za dużej ilości kostki albo koniecznością jej dokupienia
  • zmniejszenie ryzyka niepowodzenia całej inwestycji

Dobierz właściwy typ kostki brukowej

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj różne rodzaje kostek brukowych przeznaczonych do wykonania ścieżki, opaski wokół domu czy też podjazdu dla samochodów. Przy doborze właściwego materiału warto kierować się nie tylko jego estetyką, ale również parametrami technicznymi.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwą grubość kostki brukowej do realizacji danego projektu.

Rekomendowana grubość kostki brukowej:

  • 4 cm – nieobciążone ruchem pojazdów chodniki, opaski dekoracyjne
  • 6 cm – chodniki, podjazdy o małym obciążeniu – do 3,5 tony
  • 8 cm – chodniki, podjazdy, drogi o zwiększonym obciążeniu – powyżej 3,5 tony
  • 10 cm – drogi, podjazdy o dużym ruchu, w tym pojazdów ciężarowych, autobusów

Zatem do domu najczęściej wybierane są kostki o grubościach 4 cm oraz 6 cm. Wybór nieodpowiedniej grubości kostki może z jednej strony doprowadzić do szybszego zniszczenia nawierzchni, gdy kostka będzie za cienka, z drugiej natomiast za gruba kostka może być po prostu niepotrzebna i będzie bez powodu zwiększała koszty inwestycji.

Rozplanuj odprowadzenie wody deszczowej

Przy układaniu kostki brukowej często nie zwracamy uwagę na kwestie związane z odprowadzeniem wody deszczowej. W efekcie woda może stać na kostce albo płynąć w kierunku budynku, powodując zawilgocenie ścian, fundamentów.

Zaleca się wykonanie spadu nawierzchni, który powinien mieć około 3%. Spad ten powinien kierować w miejsce przeciwne do budynków. Wtedy woda nie będzie gromadziła się przy zabudowaniach.

W przypadku gleby o słabej przepuszczalności lub też dużej nawierzchni z kostki, można także pomyśleć o wykonaniu warstwy odsączającej albo o odwodnieniu liniowym.

Zamontuj krawężniki

Krawężniki nie są niezbędne, lecz pełnią szereg praktycznych funkcji. Warto zatem wybrać je do takiej inwestycji.

Zastosowanie krawężników:

  • zapobiegają rozchodzeniu się kostki na boki
  • przeciwdziałają pojawianiu się kolein
  • wyznaczają przestrzeń pod prace

Pamiętaj o wykonaniu odpowiedniej podbudowy

O tym, jak nawierzchnia z kostki brukowej będzie się prezentować z zewnątrz, decyduje to, co znajduje się pod nią. Podbudowa ma zatem bardzo duże znaczenie dla trwałości, wytrzymałości, ale i estetyki nawierzchni brukowych.

Nieprawidłowo wykonana podbudowa jest jednym z najczęstszych błędów przy realizacji nawierzchni tego typu. Najczęściej jest ona zbyt cienka, wykonana tylko z piasku, co powoduje, że kostka może tworzyć po pewnym czasie nierówności.

Podbudowa powinna być wykonana warstwami

  • podsypka wyrównująca z piasku, drobnego żwiru albo grysu o grubości 3-5 cm
  • podbudowa z mieszanki żwirowo-piaskowej, kruszywa łamanego o grubości 15-45 cm
  • warstwa odsączająca o grubości 10 cm – opcjonalnie

Należy pamiętać też o tym, że każda warstwa powinna być poddana procesowi zagęszczania. W tym celu warto zastosować zagęszczarki – można wypożyczyć je w firmach budowlanych.

Nie układaj kostki na styk

Przy układaniu kostki brukowej należy pamiętać, aby nie układać jej na styk, ciasno przy sobie. Specjaliści zalecają, aby zachować co najmniej 3 mm odstępów pomiędzy kolejnymi kostkami.

Odstępy powodują, że kostki nie napierają tak na siebie i cała nawierzchnia może prawidłowo pracować. W rezultacie nie dochodzi do zmian poziomów nawierzchni i do jej miejscowego uszkodzenia na krawędziach i na licu.

Mieszaj ze sobą kostki z różnych palet

Na koniec warto także wskazać, że przy układaniu nawierzchni z kostki brukowej powinno się mieszać ze sobą kostki różnych palet. Dlaczego jest to takie ważne? Kostki z różnych partii produkcyjnych mogą posiadać niewielkie zmiany w odcieniu. Poprzez wymieszanie kostek z różnych palet, zapobiegamy tworzeniu się plam kolorów na nawierzchni.

Zatem wtedy, gdy zabierasz się za samodzielne wykonanie nawierzchni z kostki betonowej, pamiętaj o naszych poradach!